Hopp til hovedinnhold
Illustrasjonsbilde fra Istock: to hytter i et hyttefelt, med trær og snødekt landskap rundt.

Høye strømpriser påvirker hytteeierne

En fersk spørreundersøkelse gjennomført blant over 1500 hytte- og fritidsboligeiere avslører hvordan de høye strømprisene påvirker både bruken og investeringene i norske hytter. Flertallet tar grep for å redusere forbruket – og for mange går det på bekostning av hyttekosen.

Gudbrandsdal Energi
Publisert

Undersøkelsen fra Gudbrandsdal Energi viser at strømprisene i betydelig grad har medført redusert bruk av hytta. 1 av 3 svarer at de har brukt hytta mindre. 11 prosent av de spurte vurderer å selge hytta på grunn av strømprisene, og noen har allerede lagt den ut for salg.

Flertallet har tatt sparegrep

3 av 4 har aktivt gjort tiltak for å redusere strømforbruket. Blant de mest populære tiltakene finner vi:

  • Installasjon av varmepumpe
  • Fjernstyring av varme (f.eks. "Ring hytta varm")
  • Mer vedfyring og redusert bruk av elektriske ovner
  • Etterisolering og bytte til energieffektive vinduer
  • Smarthus-løsninger for strømstyring

Mange forteller at de har installert app-baserte løsninger som gjør det mulig å skru opp varmen rett før ankomst, redusert temperaturen til et minimum når hytta ikke er i bruk, og at de i økende grad benytter ved som primær varmekilde.

Bilde av Marius Sveipe
Marius Sveipe i Gudbrandsdal Energi

- Det er tydelig at de høye strømprisene har påvirket folk, sier daglig leder i Gudbrandsdal Energi, Marius Sveipe.

- Det er leit å høre at såpass mange bruker hytta mindre, for hytteeiere gir positive ringvirkninger i samfunnet. Samtidig er vi imponerte over hvor mange som har gjort tiltak for å redusere strømforbruket, sier han.

Mer bevissthet, mindre komfort?

Hele 86 prosent av respondentene bruker hytta eller fritidsboligen sin hele året. Samtidig er det verdt å merke seg at 77 prosent har innlagt vann – noe som øker behovet for grunnvarme gjennom vinteren for å unngå frostskader.

– Det er på vinteren at du får en dobbel ulempe med at prisene er høyest, og at forbruket er aller størst, sier Sveipe.

Strømsparetipsene går som oftest utover komforten: flere slår av varmekabler, dropper badstue og dusj, og skrur av alt lys og varme når hytta står tom. Mange forteller om mer «manuell» drift – med økt fokus på vedfyring og bevisst bruk av strøm i de billigste timene.

- Vi i Gudbrandsdal Energi vil fortsette å utvikle tjenester og produkter som hjelper kundene våre å få mest mulig ut av hver kWh – både hjemme og på hytta. Vårt mål er at kundene skal kunne bruke minst mulig strøm, uten at det skal gå på bekostning av komforten, avslutter han.

Relaterte nyheter