Lars M. Hjorthol - NTB
– Norge kan spille en sentral rolle som grønt batteri, som leverer hardt tiltrengt balansekraft til Europa, sier Petter Haas Brubakk, direktør for næringspolitikk i Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO).
– Men det krever en helhetlig energi- og klimapolitikk. Den må se ulike energikilder i sammenheng, og også se langt ut over Norges grenser, legger han til.
Konsulentselskapet DNV KEMA har på oppdrag fra NHO laget en analyse av endringene i energisituasjonen i Europa, og hvilke muligheter det gir Norge som energinasjon.
Dersom EU-landene skal nå sine klimamål, krever det en offensiv satsing på fornybar energi. Den er allerede i gang, blant annet i Tyskland.
Men kraftig satsing på solkraft og vindkraft gir et tilsvarende behov for balansekraft, for å ha sikker kraftforsyning også på dager da det er vindstille eller overskyet.
– Innføringen av elsertifikater vil gi trolig gi oss overskudd på kraft i de nærmeste årene. I tillegg er det påvist et stort potensial for energisparing i eksisterende bygg. Samtidig har Norge halvparten av Europas magasinkapasiteten for vannkraft. Det gir oss et godt utgangspunkt for å spille en rolle som grønt batteri for Europa, sier Haas Brubakk.
Konkret betyr det flere utenlandskabler og økt overføringskapasitet mellom Norge og Europa, mener NHO.
– Vi har overføringskabler til Danmark og Nederland. Vi bør også få kabler til Tyskland og Storbritannia, sier Haas Brubakk.
Økt overføringskapasitet kan også gi en ny vår for mer kraftintensiv industri i Norge, mener NHO. Norske bedrifter kan kjøpe billig kraft fra Europa når overskuddet der er stort.
– Det kan legge grunnlag for økt produksjon og eksport av «energi i fast form», for eksempel aluminium, sier Haas Brubakk.
Les resten av artikkelen i E24 her: