Svært lave strømpriser.
Det våte været gir svært så billig strøm om dagen, og det lavtrykksdominerte været fortsetter i følge meteorologen. Det er ingen høytrykk i sikte.
Strømprisen
Spotprisen for mandag 30.07.2012 kom ut med 9,1 øre/kWh inklusive mva. Spotprisen ble omtrentlig den samme for alle de nordiske landene, Norge, Sverige og Finland unntatt Danmark som fikk en høyere pris. Det betyr at brorparten av kundene i hele Skandinavia nyter godt av de lave strømprisene i øyeblikket.
Svært våt værmelding
Stort hydrologisk overskudd sammen med mye regn og derav høye tilsig har presset strømprisene ned til et minimum. Pr. dato har vi et hydrologisk overskudd i Skandinavia på hele 21 TWh og det våte været forsetter. Magsinfyllingen er også sterkt stigende og har passert 83% fylling for Skandinavia.
EC melder ca 6 TWh mer enn normalt med nedbør neste 10 døgn og det er meldt normaltemperatur det meste av perioden. Den amerikanske værvarslingstjenesten GFS har også våt trend i varselet, men her er det meldt om kortvarige høytrykksoppbygginger innimellom regnbygene. Både de operasjonelle og ensemble kjøringene viser fortsatt lavttrykks dominert vær.
Forøvrig er det veldig vått i skog og mark og en forventer gode tilsig i tiden fremover, noe som vil bidra til å holde strømprisene på et lavt nivå.
Billig strøm kan bestilles her: www.ge.no
Jan Jansrud
Markedssjef
Gudbrandsdal Energi