Spotpris (systempris) for torsdag 16.01.2014 ble på 27,0 øre/kWh eksklusive mva.
Som prisene i kartet nederst i artikkelen viser betaler en Oslo kunde 26,4 øre/kWh eksklusive mva, mens en Bergens kunde betaler 26,372 øre/kWh.For priser ut til kunde inklusive avgifter, se her.
Det settes en spotpris for hver dag. Spotprisen for fredag blir ikke kjent før ca kl.12:30 tordag. Det er spotprisen som er kraftleve
randørenes fysiske innkjøpspris og det er den prisen kraftprodusentene får når de produserer kraft.
Kunder som ligger på spotprisavtaler hos Gudbrandsdal Energi avregnes etter Konkurransetilsynets krav om månedlig gjennomsnittlig pris som grunnlag. Et lite påslag på de spotprisene du ser i kartet og du har pris ut til kunde eksklusive mva.
Mva er på 25%.
Vi har i øyeblikket en magasinfylling på 65,1 % fylling for Skandinavia og en hydrologisk balanse på 6 TWh over normalen.
Det er spådd 2,8 TWh mer enn normalt med nedbør neste 10 døgn i følge EC operasjonell. Det er spådd en god del kaldere enn normalt. Det betyr at den hydrologiske balansen svekker seg. Meteorologen tror det blir omslag til mildere vær i slutten på 10 dagers varselet.
Kjernekraftproduksjonen i Skandinavia er god. Den går på 95 % av full produksjon. Det er kun Oskarshamn 2 som er tatt ut av produksjon og den vil bli liggende ute.
Kraftsituasjonen er tilfredsstillende i øyeblikket og hvis vi ikke går på en iskald februar og mars så bør strømprisene bli lave i tiden fremover og utover våren og sommeren. Dette forutsetter at vi får en normalutvikling på nedbør og temperaturer. En kunde med et normalforbruk på 20 000 kWh kan forvente en strømregning for 2014 på i underkant av kr. 8000,- inklusive mva. I tillegg kommer nettleie med omtrentlig samme beløp. Dette med dagens priser.
(Systemprisen er fellesprisen som settes for Skandinavia eksklusive Baltikum. Dernest blir det korrigert for kapasitetsbegrensninger områdene i mellom og spotpris pr. prisområde blir beregnet. Når områdeprisene beregnes er landene i Baltikum med i beregningen).
Jan Jansrud
Markedssjef
Gudbrandsdal Energi
Billig strøm bestilles her: www.ge.no
Prisene i kartet er oppgitt i kr/MWh. Flytt komma en plass til venstre og en får resultatet i øre/kWh.